Nadmierna potliwość określonej części, lub nawet całego ciała jest dosyć częstym zjawiskiem występującym u wielu osób. Nie ukrywajmy, że jest to dolegliwość nie tyle kłopotliwa, ile przede wszystkim wstydliwa. Wydzielanie potu w trakcie uprawiania konkretnej aktywności fizycznej lub w reakcji na upalną pogodę nie jest niczym niespotykanym. Problem pojawia się w sytuacji, gdy organizm zaczyna wydzielać pot w całkowicie nieuzasadnionych i niespodziewanych momentach. Nadmierne pocenie się to ogromny problem, który jest w stanie nawet utrudnić normalne funkcjonowanie.
Przyczyny nadmiernego pocenia się.
Wydzielanie przez organizm nadmiernej ilości potu to problem, z którym borykać się może wielu nastolatków – jest to najczęściej wynikiem samego okresu dojrzewania i zachodzących w organizmie zmian hormonalnych. Jeżeli jednak pomimo mijającego czasu problem z nadmiernym poceniem nie mija, lub pojawił się całkowicie niespodziewanie, jest to pewien powód do niepokoju. Przyczyn nadmiernego pocenia się jest wiele – począwszy od reakcji na stres, spożywania nadmiernej ilości alkoholu po poważne choroby.
Kiedy należy zwrócić się o pomoc do lekarza?
Przede wszystkim wtedy, gdy problem z nadmiernym poceniem pojawił się nagle, lub nasilił się do tego stopnia, że utrudnia normalne funkcjonowanie. Pamiętajmy jednak – nadmierna potliwość nie jest zawsze objawem choroby, ale zawsze wymaga konsultacji lekarskiej.
Leczenie.
Leczenie nadmiernego pocenia polega przede wszystkim na zdiagnozowaniu jego przyczyny. Nie zawsze winowajcą musi być choroba, dosyć częstym schorzeniem jest nadmierna aktywność gruczołów potowych, których na naszym ciele znajduje się kilka milionów. Jeżeli ustalenie przyczyny nadmiernego pocenia się jest niemożliwe, wówczas zazwyczaj stosuje się miejscową metodę leczenia. Terapia opiewać może o specjalne preparaty naskórne, leki czy bardziej inwazyjne zabiegi.