Zespół cieśni nadgarstka to coraz częściej występujące schorzenie, które dotykać może wiele osób – pojawia się wskutek długotrwałego nacisku ucisku na nerw, który przebiega przez nadgarstek. Początkowe dolegliwości mogą być łatwe do przeoczenia i zbagatelizowania, tymczasem jednak schorzenie te może w znaczącym stopniu utrudnić normalne funkcjonowanie.
Kto jest narażony na zespół cieśni nadgarstka?
Zespół cieśni nadgarstka pojawić się może u każdej osoby, bez względu na jej wiek czy płeć. Szczególny wpływ na to schorzenie ma jednak rodzaj wykonywanej pracy. O wiele częściej obserwuje się, że choroba ta dopada pracowników biurowych i wszystkich tych, od których zawód wymaga intensywnej pracy dłońmi. Zespół cieśni nadgarstka najczęściej dotyczy dominującej dłoni, która odpowiada za wykonywanie większości zadań.
Objawy choroby.
Początkowe objawy mogą nie powodować żadnych zmartwień, a część osób zwyczajnie je bagatelizuje. Pierwsze stadium zespołu cieśni nadgarstka ogranicza się najczęściej do mrowienia i drętwienia palców czy osłabienia mięśni. Kolejne objawy mogą w znaczącym stopniu wpływać na ruchomość mięśni, doprowadzając do tego, że chory zaczyna mieć problemy z trzymaniem przedmiotów, lub nawet odczuwaniem ogromnego bólu podczas zginania palców.
Leczenie.
Leczenie zespołu cieśni nadgarstka sprowadza się do tego, jak bardzo nasilone są objawy. W początkowych etapach posiłkować się można specjalnymi lekami wydawanymi na receptę. Jednak większości przypadków niezbędne jest przeprowadzenie operacji, która polega na usunięciu źródła nacisku na konkretny nerw.